Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar nelielu robu, bet 20. martā aptumsuma maksimuma brīdī Latvijā tā izskatīsies pēc sirpja ar augšup vērstiem galiem.
2015. gada 20. martā aptumsums Rīgā sāksies plkst. 10:56, maksimālā fāze būs plkst. 12:05, bet aptumsums beigsies plkst. 13:14. Latvijas ziemeļrietumu daļā aptumsums sāksies un beigsies līdz pat 2 minūtēm ātrāk, bet dienvidaustrumu daļā – līdz pat 2 minūtēm vēlāk. Maksimālā aptumsuma fāze (Saules diametra aizsegtā daļa) Rīgā būs 0,77, Latvijas ziemeļrietumos – 0,80, bet dienvidaustrumos – 0,74. Jāpiezīmē, ka 2021. gada aptumsuma fāze Rīgā būs vien 0,31. Tuvākais Saules aptumsums, kas būs ne mazāk ievērojams kā šī gada aptumsums, Latvijā būs novērojams 2026. gadā (fāze 0,84).
Detalizēta informācija par 20. marta Saules aptumsumu ir atrodama tīmekļa vietnē www.saulespulkstenis.lv/sa2015/
Rīgā organizēti 20. marta Saules aptumsuma novērojumi notiks Ķīpsalā skvērā pie Swedbank centrālās ēkas.
Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, joslā starp Islandi un Britu salu arhipelāgu un Ziemeļu ledus okeānā 20. martā būs novērojams pilns Saules aptumsums. Pilnā aptumsuma josla šķērsos arī Svalbāras arhipelāgu. Tieši no šīs vietas pilnu Saules aptumsumu vēros arī
...
Lasīt tālāk>>